Yabancı Dil Seviyenizi Öğrenin! Online Dil Testi!
About Us

İngiltere Dil Okulları

İngiltere Dil Okulları Hakkında Genel Bilgi

İngiltere Dil Eğitimi İngilizceyi Ana Vatanında Öğrenmek
Geleneklerle yeniliğin buluştuğu, parklarıyla ünlü ve yeşilin özenle korunduğu, yüksek bir yaşam standardına sahip olması, tarihi değerlere sahip ve bu değerleri çok iyi koruyan İngiltere’de köklü bir kültürün içinde, İngilizce’nin ana vatanında dil eğitimi almak doğru bir seçimdir. Konum olarak Türkiye’ye yakınlığı ile özellikle kısa süreliğine dil eğitimini yurtdışında almak isteyen öğrencilerin birinci tercihidir.

İngiltere Dil Okulları ve Şehirleri
İngiltere’nin her bölgesinde çok sayıda dil okulu bulunmaktadır. Genelde öğrencilerin tercihleri İngiltere’nin başkenti aynı zamanda dünya şehri olan Londra ve çevresi yani ılıman iklimiyle güney İngiltere olmaktadır. Ülkenin en prestijli üniversite öğrencilerinin yaşadığı Oxford ve Cambridge, deniz kenarında Bristol, Bournemouth, Brighton ve futbol kenti Manchester da eğitim almak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri arasındadır.

İngiltere Dil Okulları ve Denetimleri
İngiltere kendi dilini tüm dünyaya öğretmek için dil okullarıyla büyük bir hizmet sektörüne sahiptir. Bu nedenle dil okulları British Council ve English UK tarafından denetlenmekte ve akredite edilmektedir. Böylece İngilizce öğrenmek için gelen öğrencilerin hedefleri doğrultusunda başarılı olmaları temin edilmektedir.

İngiltere’de Dil Eğitim Sistemi
İngiltere’de İngilizce eğitimi alan yabancı öğrencilerin haftalık en az 15 saatlik dil eğitimi programlarına katılmaları zorunludur. Dil okullarında grupların sayısı okulun kalite ve standartlarına göre 8-15 arasında değişmektedir. Okullar özellikle grupların mümkün olduğunca farklı ülkelerden olmasını sağlamaktadır. Dil okulları tüm yıl boyunca devam eden kurs programları düzenler. Okullar genelde 16 yaşından itibaren yetişkin öğrencil statüsünde kabul eder, yaş sınırı bazı okullarda 18 olabilmektedir.

İngiltere'de Dil Okulu Program Seçenekleri
Standart genel İngilizce programları haftalık 20 dersten oluşur. Hafta içi her gün genellikle sabah 9:00 öğlen 13:00 arası devam eder. Daha yoğun programlar seçen öğrencilere sabah derslerine ek olarak öğleden sonra 2 saat ders eklenir. Bazı okulların sadece öğleden sonra dersleri de bulunmaktadır. Genelde öğleden sonra dersleri aynı içerikli eğitim verilmesine rağmen daha indirimli olmaktadır. Ayrıca öğrenci 6-9 ay gibi uzun dönem eğitim almak istediğinde birçok okulun Akademik Dönem ve Akademik Yıl programları daha uygun fiyatla ulaşabilmektedir. Bu programlar standart programlardan farklı olarak yılın belli dönemlerinde başlar.

İngiltere'de Konaklama Alternatifleri
Konaklama organizasyonu genellikle öğrencinin tercih ettiği dil okulu tarafından yapılmaktadır. Konaklama seçenekleri okuldan okula değişiklik göstermektedir. Neredeyse her okulun sunduğu, özellikle kısa dönem dil eğitimi almak isteyen öğrenciler arasında en popüler olan ve dil pratiği için en iyi seçenek aile yanı konaklamadır. Aile yanı konaklamada kahvaltı, kahvaltı ve akşam yemeği ya da yemeksiz seçenekleri tercih edilebilir.

Bazı okullar öğrenci rezidansları, yurtlar gibi seçeneklere de sahiptir. Bu konaklama tiplerinde kendinize özel veya oda arkadaşlı oda tercih edebilir, daha özgür bir ortamda dil öğrenebilirsiniz.

İngiltere'de Dil Okulu Ne Kadara Mal Olur?
İngiltere'de dil okulunun maliyeti bulunduğu şehre, seçilen konaklama tipine, programın uzunluğuna ve yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. 4 haftalık dil kurslarının ortalama fiyatının 1000-1400£ olduğu söylenebilir.

Vize Bilgileri

İngiltere'de dil eğitimi ve akademik eğitim almak isteyenlerin başvurabilecekleri iki tür öğrenci vizesi vardır.

1- Short-Term Study Visa (Kısa Dönem Öğrenci Vizesi); Bu vize de kendi içinde ikiye ayrılır. 6 ay ve daha kısa süre İngiltere'de dil eğitimi alacaklar için Short-Term Study Visa ve 11 aya kadar başvurulabilen Extended Short-Term Study Visa bulunmaktadır.. Bu vize, öğrenciye İngiltere'de çalışma izni vermez.

2- Tier-4 Student Visa; 6 aydan fazla bir dil ya da akademik eğitimi hedefleyen öğrencilerin başvurabileceği bir vize türüdür. Bu vize türüne başvurabilmek için uluslararası bir dil sınavı olan IELTS sınavına girilmeli ve en az 4,5 not ortalaması alınmalıdır.

İngiltere vizesi için gerekli belgeleri görüntülemek için tıklayınız.

Çalışma İzni

Dil eğitimi için İngiltere'de bulunan öğrenciler çalışma izninden faydalanamamaktadır.

Yaşam Giderleri

İngiltrere'de öğrencilerin harcamaları, kişisel tercihlerine göre büyük oranda değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle ortalama fiyatlarıyla bazı ihtiyaçlar şu şekilde fiyatlandırılabilir:
Kira: 431
£ (Yurt ya da aile yanı seçilmesi halinde konaklama daha ucuz olacaktır.)
Cep harçlığı: 50
£
Ulaşım: 40£
Telefon faturası: 15£
Ders malzemeleri: 15£

Ulaşım

Birleşik Krallık'ta ulaşım kara, hava, deniz ve demiryolu ağlarıyla sağlanmaktadır. İstanbul-İngiltere arası uçakla seyahat 4 saattir ve Türkiye ile arasında 2 saatlik bir zaman farkı mevcuttur. Londra Heathrow Havaalanı dünyanın en yoğun ikinci uluslararası havaalanıdır. Gatwick Havalaanı da oldukça tercih edilen bir diğer havaalanıdır.

Sağlık Sistemi

İngiltere'de yaşamak veya seyahat etmek ciddi sağlık riskleri içermemektedir, sadece rutubet ve soğuktan kaynaklanan nezle, grip veya romatizma gibi rahatsızlıklarınız olabilir. Yiyecek ile ilgili yasal uygulamalar oldukça katı olduğundan besin maddeleri ile ilgili bir sorunuzuz olmayacaktır. Çeşme suyu içilebilir durumdadır ancak içindeki kimyasal maddelere alışabilmeniz biraz zaman alacaktır.

İngiltere’de 6 aydan fazla full-time öğrenim görecek olan öğrencilerin tümü kayıt yaptırdıkları takdirde İngiliz Milli Sağlık Servisi’nden (National Health Service – NHS ) faydalanabilmektedir. Fakat bu servis için vize başvurusu esnasında yaklaşık 150£ ödenmektedir. Bu servisle doktora muayene olmak ücretsizdir. 6 aydan kısa kalacak olan öğrencilerin ise herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur. Bulundukları süre boyunca İngiliz Milli Sağlık Servisi’nden ücretsiz faydalanabilmektedir.

İngiltere Dil Okulları

YURTDIŞI DİL OKULU ARA